Nabój 9mm Parabellum – od zawsze uniwersalny

Nabój jest podstawową jednostką amunicji, niezbędną do oddania jednego strzału z broni palnej. Wyróżnia się naboje strzeleckie (kaliber do 20mm) oraz naboje artyleryjskie (kaliber powyżej 20mm).

Nabój 9mm Parabellum – historia

Nabój 9mm Parabellum – znany również jako 9mm Luger albo 9mm NATO skonstruowany został przez niemieckiego konstruktora broni i amunicji  George Lugera w 1902 roku w firmie Deutsche Waffen und Munitionsfabriken.

Słowo parabellum pochodzi z języka łacińskiego i jest połączeniem słów para i bellem, co jest drugim członem sentencji “Si vis pacem – para bellum”, a to w dosłownym tłumaczeniu oznacza “chcesz pokoju – gotuj się na wojnę”. Początkowo przeznaczony był do tylko do niemieckiego pistoletu Parabellum, a obecnie, nabój 9mm Parabellum jest najpopularniejszym na świecie nabojem pistoletowym, używanym w większości pistoletów maszynowych, policyjnych i wojskowych. Posiada bardzo dobrą przebijalność i siłę obalającą, a dodatkowo charakteryzuje się umiarkowanym odrzutem i podrzutem.

Nabój 9mm występuje w wersjach z pociskiem pełno-płaszczowym, półpłaszczowym z wgłębieniem wierzchołkowym, półpłaszczowym z miękkim wierzchołkiem, bez-płaszczowym oraz woreczkowym. Naboje 9mm Parabellum posiadają mosiężną łuskę, natomiast “ślepe” posiadają łuskę z tworzywa sztucznego. Po II wojnie światowej nabój 9mm Parabellum był w uzbrojeniu wielu państw europejskich. Natomiast po powstaniu NATO stał się głównym i przepisowym nabojem paktu.

Aktualnie jest używany w większości armii świata i produkowany jest z różnymi rodzajami pocisków w zależności od ich przeznaczenia i zastosowania.

Występuje w następujących wersjach:

  • D – francuski, pocisk o masie 8 g i prędkości początkowej 396 m/s
  • M38 – włoski, pocisk o masie 8 g i prędkości początkowej 305 m/s
  • M39B – szwedzki, pocisk o masie 6,8 g i prędkości początkowej 420 m/s
  • FN – belgijski, zwykły, pocisk o masie 8 g i prędkości początkowej 356 m/s
  • FN – belgijski, smugacz, pocisk o masie 7,65 g i prędkości początkowej 350 m/s
  • Mk 2Z – brytyjski, zgodny z 9 × 19 mm NATO
  • 7N21 – rosyjski, masa pocisku 5,5 g
  • 7N31 – rosyjski specjalny z pociskiem przeciwpancernym do broni typu Pistolet GSz-18, PP-2000

Amunicję 9mm można elaborować, o czym przeczytasz więcej w naszym wpisie – Elaboracja amunicji: 5 ciekawych faktów.

A oto kolekcja amunicji 9mm z różnych fabryk i okresów (źródło: http://i.imgur.com/QrT53.jpg)

Amunicja 9mm parabellum