Dzień Wojska Polskiego – 15 sierpnia 2016

Jak co roku, 15 sierpnia będziemy obchodzić Dzień Wojska Polskiego.

W tym dniu, co rok odbywa się uroczysta defilada żołnierzy i sprzętu WP – a od kilku dni trwają intensywne przygotowania do defilady, która 15 sierpnia odbędzie się w Warszawie z okazji tego święta. Żołnierze ćwiczą m.in. trzymanie szyku, odległości wóz od wozu, salutowanie i ogólny plan przemarszu.

Defilada - Święto Wojska Polskiego

Defilada co roku odbywa się zarówno się na ulicach – gdzie podziwiać można piechotę, wozy bojowe, czołgi i inny sprzęt cięż – jak i w powietrzu, gdzie z ogromnym hukiem przelatują nam nad głowami myśliwce F16, samoloty transportowe i śmigłowce. Głównym miejscem defilady będą tradycyjnie Aleje Ujazdowskie. Ćwiczenia odbywają się od ubiegłego tygodnia. Lotnicy mają zgrupowania w bazach w Mińsku Mazowieckim i Dęblinie. Rzut kołowy ćwiczy w jednostce wojskowej w warszawskiej Wesołej. Piechota natomiast, trenuje na lotnisku Warszawa-Babice. Próba generalna odbyła się w nocy z czwartku na piątek.

Co ciekawe, trening jest bardzo ważny, gdyż… żołnierze nie są przyzwyczajeni do tempa. W normalnych warunkach wojskowe pojazdy jeżdżą z większymi prędkościami niż na defiladzie. Różnica między jazdą defiladową a jazdą na poligonie jest dość znaczna. Na poligonie wyciska się z maszyn wszystko, co fabryka dała – a podczas święta trzeba się skupić na powolnej i dostojnej jeździe.

W czasie jazdy dowódca czołgu lub transportera opancerzonego oraz działonowy stoją na baczność we włazach i na komendę oddają honory. Żołnierze ćwiczą, by równo zwrócić głowy we wskazanym kierunku i zasalutować. Piękne widowisko i coś, co może napawać dumą.

 

Defilada - Święto Wojska Polskiego

 

Uroczystość z okazji święta Wojska Polskiego w Al. Ujazdowskich rozpocznie się w południe, a sama defilada ruszy o godz. 12.30. Pojawi się wiele ważnych osobistości, w tym Prezydent Andrzej Duda.

 

Kogo i co zobaczymy na defiladzie w święto Wojska Polskiego?

W pododdziałach pieszych Al. Ujazdowskimi przemaszeruje ponad 1000 żołnierzy, 61 pocztów sztandarowych. Będzie też ok. 170 żołnierzy z zagranicy – z Chorwacji, Estonii, Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy.

 

Defilada - Święto Wojska Polskiego

 

Zobaczymy też wiele zacnych pojazdów lądowych – od najlżejszych motocykli i quadów po najcięższe czołgi i działa samobieżne. A także wojskowe HMMWV, kołowe transportery opancerzone Rosomak, samobieżne armatohaubice Dana i Krab, wyrzutnie rakietowe Langusta oraz należące do Morskiej Jednostki Rakietowej, przeciwlotnicze zestawy rakietowe Osa, czołgi PT-91 Twardy i Leopard 2 w wersjach A4 i A5. Ciekawostką tej imprezy będą: Abrams i transportery opancerzone Bradley prosto od Wuja Sama.

Piechota zaś będzie dumnie paradować z wzorowo wyczyszczoną i zakonserwowaną bronią 😉
Defilada - Święto Wojska Polskiego

 

Defiladę zamknie przemarsz grup rekonstrukcji historycznej.

Jako patrioci, entuzjaści wojskowości i hobbyści – na pewno się wybierzemy aby zobaczyć to z bliska 🙂

 

Dlaczego akurat 15 sierpnia?

15 sierpnia to rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku – został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

A kilka powyższych fotek jest z poprzednich lat (thanks, wikipedia;)